Krótka historia ukulele
- Szczegóły
Ukulele to mały, czterostrunowy instrument, który stał się symbolem hawajskiej muzyki i radosnego stylu życia. Od skromnych początków do popularności na całym świecie, ukulele przekroczyło granice kulturowe, zdobywając tym samym serca muzyków i melomanów na całym świecie. W niniejszym tekście przybliżymy pokrótce historię tego niezwykłego instrumentu.
Jak powstało ukulele?
Ukulele wywodzi się z Portugalii, gdzie było znane jako „machete”. Na Hawaje zawitało wraz z końcem XIX wieku, gdy portugalscy imigranci przywieźli ze sobą ten instrument. W 1886 roku Manuel Nunes, jeden z portugalskich imigrantów, założył na wyspach pierwszy zakład lutniczy, gdzie produkował instrumenty na wzór machete, ale dostosowane do potrzeb i smaku Hawajczyków. W wyniku tych przemian powstało właśnie ukulele – w języku hawajskim oznacza to „skaczącą pchłę”, co nawiązuje do sposobu, w jaki palce muzyka trzymają struny podczas gry. Ukulele zwróciło na siebie uwagę elit społecznych, w tym samego króla Davida Kalākaua, który stał się zagorzałym miłośnikiem instrumentu i często organizował spotkania, na których grał i śpiewał. Wkrótce ukulele zyskało miano narodowego instrumentu Hawajów i zaczęło być szeroko kojarzone z kulturą wyspy.
W jaki sposób ukulele zawędrowało do Polski?
Ukulele dotarło do Europy – w tym również do Polski – dopiero w latach 20. XX wieku. Szybko jednak zdobyło popularność, szczególnie w latach międzywojennych, kiedy to zaczęło być szeroko stosowane w kabarecie, muzyce rozrywkowej oraz filmach. Szał na instrument wzrósł jeszcze bardziej po II wojnie światowej, kiedy to stał się dostępny dla szerokiej publiczności, a jego proste akordy umożliwiły ludziom (nawet tym bez doświadczenia muzycznego) szybkie wdrożenie się w grę na tym instrumencie. Współcześnie coraz więcej osób decyduje się na naukę gry na ukulele, przez co szkoły muzyczne starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom, organizując w tym kierunku specjalne zajęcia. Jednym z takich miejsc jest Starogardzkie Centrum Edukacji Muzycznej, które oferuje naukę gry na ukulele w Stargardzie Gdańskim dostosowaną do potrzeb uczniów w różnym wieku oraz o różnym poziomie zaawansowania.